MEB Öğrencilere Dizüstü Bilgisayar Dağıtacak!

Fatih Projesi Kapsamında Artık Tablet Değil, Bilgisayar Dağıtılacak!

456

MEB Öğrencilere Dizüstü Bilgisayar Dağıtacak! 2011 yılında temelleri atılan FATİH projesi kapsamında ( Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı ) bugüne kadar 432 bin 288 adet akıllı tahta okullara ve 1 milyon 438 bin adet tablet öğrencilere dağıtıldı.

Öğrencilerin tablete farklı yazılım yüklemeye ve tabletleri satmaya çalışması, projenin başarısı hakkında büyük soru işaretlerine neden oldu.

Bu kapsamda ciddi değişiklikler yaparak projeyi yeniden yapılandırma sürecine sokan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ihale düzenleyeceği öğrenildi.

Zira, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ihaleyi üstlenirken, MEB dağıtım hizmetlerini gerçekleştiriyordu. Ancak, projeyi hızlandırmak için 2015’te projenin ihale kısmı da Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi.

MEB Öğrencilere Dizüstü Bilgisayar Dağıtacak!

Yeni Şafak’ın paylaştığı habere göre ilerleyen günlerde gerçekleştirilecek olan ihalenin, en dikkat çekici noktası ise tabletlerin aksine bu kez öğrencilere ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtılacağının öğrenilmesi oldu.

2018 – 2019 eğitim öğretim yılında 2 milyon 700 bin bilgisayar 5’inci ve 9’uncu sınıflara, yaklaşık 200 bin bilgisayar ise öğretmenlere dağıtılacak.

MEB Öğrencilere Dizüstü Bilgisayar Dağıtacak!

Milli Eğitim Bakanlığı ihale ile birlikte Türkiye’nin en büyük üç GSM operatörü Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile anlaşma yapacak.

İhale şartnamesini 6 bölgeye göre belirleyen bakanlık, Türkiye’yi avantajlı ve dezavantajlı olarak iki kısıma ayıracak. Böylece, örneğin İstanbul ihalesini kazanan şirket, otomatik olarak Hakkari’yi de almış olacak.

Böylece ihale ile herhangi bir firmaya ayrıcalık tanınmazken, GSM operatörleri ile 81 ilde teknoloji ve altyapı yatırımlarına başlanacak.

Sizce, MEB tarafından dağıtılan bu cihazların eğitime katkısı var mı?

Bunlarıda beğenebilirsiniz Bu yazarın yazıları

1 Yorum

  1. Mushakboy diyor ki

    Çoğu yararlı olabilecek sitelere saçma saçma ban atmasalar baya iyi bir proje.

Cevap Ver

Emailiniz paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.